Śrutownie są to mobilne urządzenia które działają na zasadzie uderzania odpowiednio ukierunkowanym strumieniem ścierniwa kulistego w czyszczoną powierzchnię. Strumień ścierniwa o bardzo dużej energii odbija się od podłoża i, razem z usuniętymi cząsteczkami, zasysany jest do śrutownicy gdzie następuje separacja ciężkiego ścierniwa od usuniętych, lekkich zanieczyszczeń trafiających do odkurzacza, do kosza na odpady.

 Odseparowane ścierniwo trafia z powrotem do obiegu zamkniętego śrutownicy. 

Praca śrutownicy wraz z odkurzaczem zapewnia bezpyłową, przyjazną dla środowiska obróbkę betonu.
Metodę tą stosuje się do usuwania z powierzchni czyszczonej warstw różnego rodzaju zabrudzeń. Może to być warstwa mleczka cementowego na świeżo wylanym betonie lub stare, wieloletnie zabrudzenia powstałe w wyniku długotrwałego użytkowania betonu. Metoda ta pozwala również uszorstkawiać powierzchnie betonu lub na przykład starych warstw dowolnego rodzaju żywic; penetruje one w głąb, otwiera pory w betonie oraz odsłania wszelkie pęknięcia, dolewki, wtrącenia i inne słabe punkty. Tak przygotowana powierzchnia betonowa doskonale wiąże się ze wszelkiego rodzajami żywic stosowanych na posadzki przemysłowe oraz z materiałami izolacyjnymi.

Metodą śrutowania można oczyścić również powierzchnie stalowe do klasy czystości SA2,5 zapewniając jednocześnie odpowiednią chropowatość stali co przekłada się na bardzo dobre przyleganie oraz bardzo długą trwałość różnego rodzaju warstw antykorozyjnych.

Śrutowanie stosuje się w pracach posadzkarskich, na halach przemysłowych, parkingach, garażach, mostach, wiaduktach, pokładach statków i tym podobnych obiektach.

Impacts S210E
Impacts S210E40R
Impacts S270E75R
Impacts S320E
Impacts S410E
Impacts S600E
Impacts S750E
Impacts 320RD
Impacts S125E